Conference Honors

2019-2020 MID-SOUTHERN CONFERENCE

ALL-CONFERENCE & HONORABLE MENTION TEAMS

 

FALL SPORTS

2019 MSC GIRLS CROSS COUNTRY

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Marcie Stewart  (Corydon Central) Jazzlynn Yeadon  (Brownstown Central)
Emily Armstrong  (Corydon Central) Kendall Smith  (Austin
Ashley Wright  (Charlestown) Kenzie Wesley  (Silver Creek
Isabel Odle  (Silver Creek) Lyndie Foster  (Scottsburg)
Skylar Chochran  (Charlestown) Ava Sowder  (Eastern)
Grace Grady  (Silver Creek) Hannah Beck  (Austin)
Laney Hawkins  (Charlestown) Jackie McCoy  (Charlestown)
Jessie McCoy  (Charlestown) Sadie Rothrock  (North Harrison)
Grace Igleheart  (Austin) Bella Whelan  (Silver Creek)
Sarah Bailey  (Corydon Central) Emma Bailey  (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  JERRY DOYLE  (CHARLESTOWN)

2019 MSC BOYS CROSS COUNTRY

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Uriah Guthrie  (Eastern) Nathan Koch  (Brownstown Central)
Phillip Tabert  (Austin) Gavin Clark  (Silver Creek)
Wyatt Beck  (Austin) Zachary Hougland  (Corydon Central)
Camden Marshall  (Corydon Central) Bryce Weber  (Corydon Central
Rhett Pennington  (Eastern) Oxiel Castro  (North Harrison)
Chance Craig  (Austin) Joshua McCoy  (Charlestown)
Jacob Wenning  (North Harrison) Mason Kellogg  (Brownstown Central)
Brandon Rice  (Austin) Chase Long  (North Harrison)
Nathaniel Endris  (Eastern) Kyler Davidson  (Austin)
Brady Watts  (Austin) Ashton Still  (Silver Creek)

COACH OF THE YEAR:  CHRIS FUGATE  (AUSTIN)

 

2019 MSC FOOTBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Derek Thompson  (Brownstown Central) Joseph Striegel  (Brownstown Central)
Jalen Tiemeyer  (Brownstown Central) Nathan Steinkamp  (Brownstown Central)
Braden Walker  (Brownstown Central) Justin Brewer  (Brownstown Central)
Eli Brown  (Brownstown Central) Taylor Betts  (Silver Creek)
Sam Huber  (Brownstown Central) Trey Schoen  (Silver Creek)
Lycas Hines  (Brownstown Central) Brady Wagers  (Charlestown)
Ben Landers  (Silver Creek) Andrew Snider  (Charlestown)
Heath Knight  (Silver Creek) Brandon Corbin  (Salem)
Jonah Scott  (Silver Creek) Porter Howey  (Salem)
Easton Messer  (Silver Creek) Keyshawn Minor (Clarksville)
Peyton Delucio  (Silver Creek) Dayton Taylor  (Clarksville)
Marion Lukes  (Charlestown) Colton Cahill  (North Harrison)
Bo Braunecker  (Charlestown) Jarrett Fenn  (North Harrison)
Deve Brown  (Charlestown) Andrew Banet  (Scottsburg)
Avery Duncan  (Charlestown) Jeremy Beswick  (Scottsburg)
Jaxon Robbins  (Salem) Chandler Money  (Corydon Central)
Trale Howard  (Salem) Drew Smith  (Corydon Central)
Lane Price  (Salem)
Dae’von Fuqua  (Clarksville)
Clayton Aranda (Clarksville)
Aaron Nevil  (North Harrison)
Devin Troncin  (North Harrison)
Brantley Deaton  (Scottsburg)
Andrew Slaton  (Scottsburg)
Brenden Ayres (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  REED MAY  (BROWNSTOWN CENTRAL)

 

2019 MSC GIRLS GOLF

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Avery Bottorff  (Scottsburg) Lydia Minton  (Salem)
Karena Knight  (Clarksville) Paige Richardson  (Corydon Central)
Emily Harbaugh  (Corydon Central) Ashley Schroer  (Brownstown Central)
Jacy Stricker  (Silver Creek) Kensley Gambrell  (Scottsburg)
Alexis Blessinger  (North Harrison) Hannah Hackman  (Brownstown Central)
Sydney Cook  (Corydon Central) Kalyn Sebastian  (Scottsburg)
Makeyla Berger  (Scottsburg) Halle Baumgarden  (North Harrison)
Payton Ault  (Brownstown Central)
Ashley Fox  (Brownstown Central)
Molly McGannon  (Scottsburg)
Lexie Satterwaite  (Brownstown Central)

COACH OF THE YEAR:  BOB McGANNON  (SCOTTSBURG)

2019 MSC GIRLS SOCCER

ALL-CONFERENCE TEAM

HONORABLE MENTION

Gabrielle Scott  (North Harrison) Sarah Waynescott  (North Harrison)
Maddie Nicolas  (North Harrison) Abigail Couch  (North Harrison)
Lucy Robertson  (North Harrison) Ella Heavin  (Salem)
Ali Saunders  (North Harrison) Karly Sweeny  (Salem)
Samantha Calhoun  (Salem) Sarah Elder  (Silver Creek)
Leah Miller  (Salem) Elayna Balingit  (Silver Creek)
Callie Backherms  (Salem) Kady Clancy  (Scottsburg)
Olivia Johnston  (Silver Creek) Olivia Watson  (Scottsburg)
Natalie Day  (Silver Creek) Bella Yonkers  (Corydon Central)
Allyson Barger  (Scottsburg)
Riley Pool  (Scottsburg)
Katelyn Paden  (Corydon Central)
Summer Eskridge  (Austin)

COACH OF THE YEAR:  LAURA RAINBOLT & HOLLY SMITH  (NORTH HARRISON)

 

2019 MSC BOYS SOCCER

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Lucas Lee  (Corydon Central) Chris Smythe  (Corydon Central)
Jacob Chaires  (Corydon Central) Zane Pigg  (Corydon Central)
Sam Craig  (Corydon Central) Bryce Culley  (Scottsburg)
Ethan Lisher  (Corydon Central) Keyton Hollan  (Scottsburg)
Jameson Hale  (Scottsburg) Luke Robertson  (North Harrison)
Alex Witt  (Scottsburg) Marcus Burgher  (North Harrison)
Jackson Campbell  (Scottsburg) Vince Winkler  (Silver Creek)
Noah Smith  (Scottsburg) Landon Dixon  (Silver Creek)
Wesley Harmon  (North Harrison) Bryce Wray  (Charlestown)
Dylan Saltsgaver  (North Harrison) Gryphon Brading  (Charlestown)
Jack Gleason  (Silver Creek) Trevon Smedley  (Salem)
Jason Hernandez  (Silver Creek)
Kameron Kimmel  (Charlestown)
Eric Evans  (Charlestown)
Luke Noel  (Salem)
Zach Stidham  (Austin)

COACH OF THE YEAR:  JUSTIN BOTTORFF (CORYDON CENTRAL) & BRANDON JERRELL (SCOTTSBURG)

 

2019 MSC BOYS TENNIS

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Grant Miller  (Silver Creek) Jarrett Garr  (Silver Creek)
Lucas Densford  (Silver Creek) Colton Young  (Silver Creek)
Chase Wray  (Charlestown) Brandon Broady  (Charlestown)
Alex Wright  (Charlestown) Josh Gabbard  (Austin)
Gavin Parker  (Austin) Ethan Davis  (Brownstown Central)
Brenden Hanner  (Austin) Cole Atha (Scottsburg)
Ethan Isaacs  (Brownstown Central) Ethan Neal  (Clarksville)
Kelian East  (Brownstown Central) Tucker Chism  (Eastern)
Ryan Gibson  (Scottsburg) Jacob Rose  (Salem)
Dakota Capps  (Clarksville)
Owen Pickerill  (Eastern)
Mason Dillon  (Salem)
Joe Davis  (North Harrison)
Jake Fields  (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  BEN AHLBRAND  (SILVER CREEK)

2019 MSC VOLLEYBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Riley Nuss  (Brownstown Central) Reagan Nuss (Brownstown Central)
Kendra McCory  (Brownstown Central) Mallory Ramsey  (Silver Creek)
Macie Garrison  (Silver Creek) Juliet Banks  (Scottsburg)
Bella Hinton  (Silver Creek) Emma Schneider  (North Harrison)
Hannah Brown  (Scottsburg) Savannah Moberly (Corydon Central)
Baylee Rudolph  (North Harrison) Hannah Baker  (Charlestown)
Jessie Johnson  (Corydon Central) Caylee Graves  (Eastern)
Kayleigh Smith  (Charlestown)
Shelbi Patton  (Eastern)
Erin Hall  (Austin)
Savannah McClellan  (Clarksville)

COACH OF THE YEAR:  JENNIFER SHADE  (BROWNSTOWN CENTRAL)

 

WINTER SPORTS

2019-20 GIRLS BASKETBALL

2019-20 BOYS BASKETBALL

2019-20 GIRLS SWIMMING

2019-20 BOYS SWIMMING

2019-20 WRESTLING

SPRING SPORTS

2020 BASEBALL

2020 BOYS GOLF

2020 SOFTBALL

2020 GIRLS TENNIS

2020 GIRLS TRACK & FIELD

2020 BOYS TRACK & FIELD