All-Conference Honors

2020-2021 MID-SOUTHERN CONFERENCE

ALL-CONFERENCE & HONORABLE MENTION TEAMS


FALL SPORTS

2020 MSC GIRLS CROSS COUNTRY

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Addison Applegate (Corydon Central) Blaine Whittaker (North Harrison)
Erika Valdivieso (Corydon Central) Ava Sowder (Eastern)
Lanie Roberts (Salem) Alexis Hinson (Silver Creek)
Emily Armstrong (Corydon Central) Emma Faulkner (Charlestown)
Emily Gunther (Corydon Central) Caitlyn Royalty (Austin)
Laney Hawkins (Charlestown) Isabel Odie (Silver Creek)
Kaylee Kinser (Charlestown) Megan Hall (Austin)
Jackie McCoy (Charlestown) Madison Allen (Silver Creek)
Olivia Martin (Corydon Central) Arianna Gehm (North Harrison)
Morgan Adams (Corydon Central) Emily Bruce (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  DANIEL LOVE of Corydon Central


2020 MSC BOYS CROSS COUNTRY

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Camden Marshall (Corydon Central) Dylan Kinser (Charlestown)
Jacob Wenning (North Harrison) Trey Saulman (Corydon Central)
Wyatt Beck (Austin) Brandon Rice (Austin)
Kaden Temple (Eastern) Brayden Furnish (Austin)
Nathan Koch (Brownstown Central) Alex Carney (Silver Creek)
Chance Craig (Austin) Caleb Jones (Eastern)
Oxiel Castro (North Harrison) Kaden Gibson (Eastern)
Ashton Still (Silver Creek) Glenn Gosnell (Eastern)
Zach Hougland (Corydon Central) Cameron Day (Brownstown Central)
Bryce Weber (Corydon Central) David Smith (Eastern)

COACH OF THE YEAR:  DANIEL LOVE of Corydon Central


2020 MSC FOOTBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Ben Landers (Silver Creek) Jake Lucas (Silver Creek)
Trey Schoen (Silver Creek) Tim Clark (Silver Creek)
LaShun Mays (Silver Creek) Ryley Gunther (Silver Creek)
Bryson Gatlin (Silver Creek) Klerman Tiemeyer (Brownstown Central)
Dylan Meyers (Silver Creek) Dustyn Koesil (Brownstown Central)
Myles Roundtree (Silver Creek) Peyton Farmer (Salem)
Lukas Hines (Brownstown Central) DJ Gilbert (Salem)
Jayden Steinkamp (Brownstown Central) Colten Cahill (North Harrison)
Nick Robbins (Brownstown Central) Colby Whittaker (North Harrison)
Treyton Ream (Brownstown Central) Jalen Fowler (Corydon Central)
Reese McCloskey (Salem) Dakota Jones (Corydon Central)
Trake Howard (Salem) Lucas Gagnon (Charlestown)
Porter Howey (Salem) Brady Wagers (Charlestown)
Danny Boling (Salem) Sam Stewart (Clarksville)
Seth Call (Salem) Bryan Ramirez (Clarksville)
Aaron Nevil (North Harrison) Traven Crawford (Scottsburg)
Noah Marrs (North Harrison) Jamison Barger (Scottsburg)
Landon King (North Harrison) Justin Carr (Eastern)
Tyler Fessel (Corydon Central) Dallis Starrett (Eastern)
Chase Straub (Corydon Central)
Deke Brown (Charlestown)
Robert Lamar (Clarksville)
Andrew Banet (Scottsburg)
Brant Farris (Eastern)

COACH OF THE YEAR:  DAVE PAPENHAUS of Silver Creek


2020 MSC GIRLS GOLF

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Jacy Stricker (Silver Creek) Kelsey Ault (Brownstown Central)
Karena Knight (Clarksville) Lana Dobson (Silver Creek)
Makayla Barger (Scottsburg) Lydia Minton (Salem)
Paige Richardson (Corydon Central) Abby Russel (Corydon Central)
Ashlyn Fox (Brownstown Central) Emily Kaiser (Clarksville)
Lexie Satterthwaite (Brownstown Central) Olivia Burton (Silver Creek)
Chloe Cannon (Corydon Central)
Kensley Gambrell (Scottsburg)
Payton Ault (Brownstown Central)
Jordyn Johnson (Scottsburg)
Molly McGannon (Scottsburg)

COACH OF THE YEAR:  BRANDON ALLMAN of Brownstown Central


2020 MSC GIRLS SOCCER

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Anna Wright (Silver Creek) Sydnay Leddon (Silver Creek)
Natalie Day (Silver Creek) Meredith Antz (Silver Creek)
Olivia Johnson (Silver Creek) Lexi Akers (Scottsburg)
Sarah Elder (Silver Creek) Bella Campbell (Scottsburg)
Allyson Barger (Scottsburg) Cassie Dossett (North Harrison)
Kady Clancy (Scottsburg) Jaicey Stone (North Harrison)
Allison Schmidt (Scottsburg) Ella Heavin (Salem)
Abigail Couch (North Harrison) Jaymee Dry (Salem)
Ali Saunders (North Harrison) Lilli Weber (Corydon Central)
Samantha Calhoun (Salem)
Callie Backherms (Salem)
Ava Weber (Corydon Central)
Riley Nethery (Charlestown)
Kaitlynn Madden (Austin)

COACH OF THE YEAR:  PATRICK ANDERSON of Silver Creek


2020 MSC BOYS SOCCER

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Jameson Hale (Scottsburg) Jackson Campbell (Scottsburg)
Noah Smith (Scottsburg) Lane Hancock (Scottsburg)
Friedrich Ostertag (Scottsburg) Luis Martinez (Corydon Central)
Alex Witt (Scottsburg) Marcos Chavez (Corydon Central)
Lucas Lee (Corydon Central) Cody Carey (Charlestown)
Ethan Lisher (Corydon Central) Elijah Cooley (Charlestown)
Jagger Holton (Corydon Central) Payton Nagel (North Harrison)
Kameron Kimmel (Charlestown) David Sieg (North Harrison)
Bryson Andesol (Charlestown) Cooper Murley (Silver Creek)
Quentin Scott (North Harrison) Thavisha Jayawardana (Silver Creek)
Wesley Harmon (North Harrison) Garrison Barton (Austin)
Landon Dixon (Silver Creek)
Aiden Garrison (Silver Creek)
Jonathan Herald (Austin)
Hunter Walden (Salem)

COACH OF THE YEAR:  BRANDON JERRELL of Scottsburg


2020 MSC BOYS TENNIS

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Gavin Parker (Austin) Josh Gabbard (Austin)
Brenden Hanner (Austin) Cameron Richey (Austin)
Grant Miller (Silver Creek) Colton Young (Silver Creek)
Lucas Densford (Silver Creek) Jon Hurley (Silver Creek)
Ethan Isaacs (Brownstown Central) Cole Shasteen (Brownstown Central)
Ethan Davis (Brownstown Central) Eric Wigginton (Charlestown)
Alex Wright (Charlestown) David Gaffney (Scottsburg)
Dawson Boyd (Charlestown) Jonathon Seitz (North Harrison)
Jace Watson (Scottsburg) Jacob Rose (Salem)
Joe Davis (North Harrison) Jaylen Reyes (Clarksville)
Cameron Albertson (Salem)
(Clarksville)
Owen Pickerill (Eastern)
Ryan Hamilton (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  JARED PETERSON of Austin


2020 MSC VOLLEYBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Kendra McCory (Brownstown Central) Kayla Guthrie (Brownstown Central)
Reagan Nuss (Brownstown Central) Abby Marks (Silver Creek)
Bella Hinton (Silver Creek) Juliet Banks (Scottsburg)
Mallory Ramsey (Silver Creek) Ally Goes (Salem)
Audrey Lamaster (Scottsburg) Autumn Anderson (Corydon Central)
Abigail Ratts (Salem) Kendra Sill (Eastern)
Savannah Moberly (Corydon Central) Brianna Fawver (North Harrison)
Liberty Heavner (Eastern) Kylie McConnell (Charlestown)
Emma Schneider (North Harrison)
Kayleigh Smith (Charlestown)
Erin Lee (Austin)
(Clarksville)

COACH OF THE YEAR:  JENNIFER SHADE of Brownstown Central


WINTER SPORTS

2020-21 MSC GIRLS BASKETBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Jaclyn Emily (Silver Creek) Abigail Ratts (Salem)
Marissa Gasaway (Silver Creek) Maddy Hackman (Brownstown Central)
Alana Striverson (Silver Creek) Kendra Sill (Eastern)
Kynidi Striverson (Silver Creek) Demeria King (Charlestown)
Natalie Noel (Salem) Misti Kimberlin (Austin)
Karly Sweeny (Salem) Jasmine Walker (Clarksville)
Katherine Benter (Brownstown Central)
Diana Burgher (North Harrison)
Ali Saunders (North Harrison)
Ava Weber (Corydon Central)
Zoe Zellers (Scottsburg)

COACH OF THE YEAR:  SCOTT SCHOEN of Silver Creek


2020-21 MSC BOYS BASKETBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Jack Benter (Brownstown Central) Jacob Cherry (Eastern)
Dakota Capps (Clarksville) Ty Crace (Chalrestown)
Tyler Fessell (Corydon Central) Hayden Cutter (Scottsburg)
Langdon Hatton (North Harrison) Peyton Gwin (Austin)
Kooper Jacobi (Silver Creek) Clayton Rothbauer (Charlestown)
Cade Jones (Eastern) Jaren Starks (Clarksville)
Trey Kaufman-Renn (Silver Creek) Carter Waskom (Brownstown Central)
Logan McIntire (North Harrison)
Branden Northern (Silver Creek)
Treyton Owens (Scottsburg)

COACH OF THE YEAR:  LOU LEFEVRE of North Harrison


SPRING SPORTS

2021 MSC BASEBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Bailey Hale (Silver Creek) Colin Kapust (Silver Creek)
Dominic Decker (Silver Creek) Jace Burton (Silver Creek)
Holden Groher (Silver Creek) Deke Brown (Charlestown)
Eric Wigginton (Charlestown) Michael Casey (Charlestown)
Jacob Glover (Charlestown) Yancey Edlin (Eastern)
Snyder Pennington (Eastern) Brant Farris (Eastern)
Cauy Motsinger (Eastern) Parker Bruce (Austin)
Brady Watts (Austin) David Edwards (Scottsburg)
Brendan Hanner (Austin) Cristoss McCormick (Brownstown Central)
Treyton Owens (Scottsburg) Sawyer Wetzel (North Harrison)
Cole Atha (Scottsburg) Peyton Arthur (Salem)
Ethan Davis (Brownstown Central)
Jake Pauley (Brownstown Central)
Colin HIgdon (North Harrison)
Brody Pepmeier (Salem)
Jacob Cummings (Clarksville)
Jalen Fowler (Corydon Central)

COACH OF THE YEAR:  JOE DECKER of Silver Creek


2021 MSC BOYS GOLF

ALL CONFERENCE: ALL CONFERENCE HONORABLE MENTION:
Carter Smith (Silver Creek) Josh Gabbard (Austin)
Cody Coleman (Silver Creek) Canaan Stocksdale (Corydon Central)
Seth Hooe (Silve Creek) Chandler Stahl (Brownstown Central)
Cole Hergenrather (North Harrison) Alex Campbell (Salem)
Tanner Fravel (North Harrison) Ryan Rockey (Scottsburg)
Luke Graston (Silver Creek)
Landon Smith (Austin)
Kody Clancy (Scottsburg)
Hunter Schmitt (Corydon Central)
Garrison Barton (Austin)

COACH OF THE YEAR:  MATT GRASTON of Silver Creek


2021  MSC SOFTBALL

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Bella Gerlach (Corydon Central) Bailey Orme (Corydon Central)
Grace Erwin (Corydon Central) Jaiden Cantrell (Corydon Central)
Avery Adams (Corydon Central) Carsyn Sidebottom (Silver Creek)
Megan Ekart (Silver Creek) Jordyn Hall (Silver Creek)
Macy Ferrell (Silver Creek) Abbey Martin (Scottsburg)
Reese Decker (Silver Creek) Sidney Mayer (Scottsburg)
Ashley Martin (Scottsburg) Rylee May (Brownstown Central)
Lauren Mayer (Scottsburg) Chloee Shewmaker (North Harrison)
Kelsey Schneider (Brownstown Central) Kyley Fetz (Charlestown)
Erin Singleton (Brownstown Central) Karly Sweeny (Salem)
Ashton Blackburn (North Harrison) Rylie Buchanan (Austin)
Shelby Smith (North Harrison)
Addison Smith (Charlestown)
Savannah Gaither (Charlestown)
Bailey Hypes (Salem)
Callie Backherms (Salem)
Summere Eskridge (Austin)
Shelbi Patton (Eastern)
Kaitlin Bishop (Clarksville)

COACH OF THE YEAR:  KEVIN OSKIN of Corydon Central & NATE GIBSON of Silver Creek


2021 MSC GIRLS TENNIS

ALL-CONFERENCE TEAM HONORABLE MENTION
Lyla Waskom (Scottsburg) Olivia Fugate (Scottsburg)
Grace Routt (Scottsburg) Brinley Soloe (Scottsburg)
Kennedy Abner (Salem) Natalie Baker (Salem)
Samantha Calhoun (Salem) Emily Smith (Eastern)
Kaleigh Earhart (Eastern) Isabelle Nordhoff (North Harrison)
Mykenzee Graham (Eastern) Maci Vaughn (Charlestown)
Emily Bowen (North Harrison) Meredith Voigt (Silver Creek)
Olivia Wise (North Harrison) Sarah Robbins (Austin)
Skylar Cochran (Charlestown) Kimi Wolfe (Corydon Central)
Harper Ramsey (Silver Creek)
Mayci Furnish (Austin)
McKenzie Hess (Corydon Central)
Aailyah Taylor (Clarksville)
Hannah Hackman (Brownstown Central)

COACH OF THE YEAR:  RON SLATON of Scottsburg


ARCHIVED ALL-CONFERENCE HONORS